Jamaican Family Search Genealogy Research Library
1865 JAMAICA ALMANAC
NOTE 1st.- The title "Esq." is not given in this work, it being understood that all respectable gentlemen, unless they have a higher or different one, should be so addressed in Jamaica.
NOTE 2nd.- The * throughout this work, unless there is some special notice on the page to the contrary, denotes 'off the Island'; and in the Parochial Information the indicates that the person resides out of the parish.
CIVIL LIST, JAMAICA
Captain General and Governor-in-Chief in and over the Island of Jamaica and its Dependencies, Chancellor and Vice-Admiral of the same:- His Excellency Edward John Eyre.
Secretary: Hugh Williams Austin
Private Secretary and Aide-de-Camp to the Governor:- Captain Robert William Bland Hunt
Secretary in the Stipendiary Justices' Department:- Hon. Richard Hill
HER MAJESTY'S MOST HONOURABLE PRIVY COUNCIL
President: Hon. Edward Jordon, C.B.
Hon. Sir Bryan Edwards, Knt., Chief Justice
The Right Rev. Reginald Courtenay, D.D., Bishop of Jamaica
Hon. Robert Hamilton, M.D.
Hon. Alexander Heslop
Hon. John Salmon
Hon. Henry Westmorland
Hon. Alexander Barclay
Hon. Richard Hill
Hon. Charles McLarty Morales
Hon. Hinton East
Hon. Lewis Fullarton McKinnon
Hon. William Gardner Freeman
Hon. George Lyon Phillips
Hon. Charles Royes
Hon. Hugh W. Austin
Clerk:- William Robertson Myers
EXECUTIVE COMMITTEE
Hon. Edward Jordon, C.B.
Hon. Robert Hamilton, M.D.
Hon. Henry Westmorland
Hon. William Hosack
Secretary: William Robertson Myers
Clerks: John C. MackGlashan, William Bancroft Espeut, Fred. Sanguinetti
HER MAJESTY'S LEGISLATIVE COUNCIL
President: Hon John Salmon
Hon. George Price
Hon. Sir Bryan Edwards, Knt.
Hon. Hinton East
Hon. Benjamin Vickers
Hon. Louis Mackinnon
Hon. The Baron Von Ketelhodt
Hon. Peter Moncrieffe
Hon. George McFarquhar Lawson
Hon. Alexander Cochrane Logan
Hon. Alexander Gordon Fyfe
Hon. Robert Hamilton M.A., M.D.
Hon. Charles Clement Bravo
Hon. Alexander Heslop
Hon. George Lyon Phillips
Hon. Charles Royes
Clerk of the Legislative Council: Hon. Samuel Rennalls
Chaplain: Rev. George Wilkinson Rowe
Usher of Black Rod: John Augustus Sullivan
Librarian: Edward Bancroft Lynch
THE HONOURABLE HOUSE OF ASSEMBLY
Seventh Assembly of Her Majesty, and second under the New Constitution Act, elected February and March, 1863.
Speaker: Hon. Charles McLarty Morales
ST CATHERINE: Francis Robertson Lynch, Charles Hamilton Jackson
ST. DOROTHY: Edmund Leahy, David Smith
ST. JOHN: Isaac Levy, Peter Alexander Espeut
ST. THOMAS IN THE VALE: Hiam Barrow, Edward Kinkhead
CLARENDON: Jacob Jacob Sanguinetti, Moses Bravo
VERE: Hon. Charles McLarty Morales, James Harvey
MANCHESTER: Hon. John Reed Hollingsworth, Michael Muirhead
ST. MARY: Hon. Alexandre Joseph Lindo, James Maxwell Ferguson
ST. ANN: Hon. George Solomon, Hon. Stephen W. Mais
KINGSTON: Hon. Edward Jordon, C.B., Charles Levy
PORT ROYAL: David Judah Alberga, Robert Alexander Johnson, George Henderson
ST. ANDREW: Robert Osborn, John Nunes
ST. DAVID: Aaron Salom, Samuel C. Burke
ST THOMAS IN THE EAST: Hon. William Payne Georges, George Gordon
PORTLAND: Christopher Walters, Daniel P. Nathan
ST. GEORGE: Hon. William Hosack, Roger Swire
METCALFE: Hon. Henry Westmorland
ST. ELIZABETH: Raynes Waite Smith, William Harriot Coke
WESTMORELAND: Joseph Stone Williams, Hon. Hugh Anthony Whitelocke
HANOVER: Ralph Harris, Adolphe Phillipson
ST. JAMES: Wellesley Bourke, Henry George Groves
TRELAWNY: Hon. George Cunningham, Robert Nunes
Clerk: William Kemble
Sergeant-at-Arms: John James Vidal
Chaplain: Rev. James Hanover Murphy B. A.
Librarian: William George McFarlane
Committee Clerks: James Philip Clarke, James Gayleard, Willaim George McFarlane
Messengers: Alexander Deleon
Doorkeeper: Samuel Tucker Webley
PUBLIC OFFICERS
GOVERNOR'S OFFICE
Governor's Secretary: Hon Hugh Williams Austin
Clerk to Secretary: William Jaines Edghill Hall
Second Clerk to Secretary: James Alwood
ISLAND SECRETARY'S DEPARTMENT
Secretary of the Island and Notary Public: Hon. Samuel Rennall
Clerks: George Frederick Henriques, Thomas Land
Deputies Notary Public
Kingston: John Morce
Morant Bay and Port Morant: George A. Hague
St. Ann's Bay: --
Falmouth: Augustus Devereux Preston
Montego Bay: Thomas Brown
Lucea: Joseph Kentish Collymore
Savanna-la-Mar: Charles Braine
Old Harbour: --
Port Maria: Theodore Augustus Geoghegan
RECEIVER GENERAL'S OFFICE
Receiver-General and Public Treasurer: Hon. Edward BarclayBOARD OF AUDIT
The Members of the Executive Committee, and
Chief Commissioner: Hon. Alexandre Bravo
Clerks to Chief Commissioner: Richard Dick, Edmund Simon, George Cuthbert Hutchings
STAMP OFFICE
Commissioner: Philip Edward ChapmanOTHER OFFICERS
Island Storekeeper: Edward Bancroft Lynch
Registrar General of Births and Deaths: The Island Secretary
Agent-General of Immigration and Inspector of Immigrants for St. Andrew: William M. Anderson
Clerk: E. Bell
Emigration Agent in India for Jamaica: --
Sub-Agents for Immigration and Inspectors of Immigrants for Districts, viz.
For Westmoreland, Winslow Young Garcia
St. Elizabeth and Manchester: Henry Laidlaw
St. Thomas in the East and eastern part of St. David: Thomas Witter Jackson
St. Catherine, St. John and St. Thomas-ye-Vale: Hon. Richard Hill
Vere, Clarendon and St. Dorothy: William Anthony Bell
Metcalfe, St. George, St. Mary, St. Andrew, Port Royal, and western part of St. David: John Fowles
Inspector of Prisons: Henry Bridgwater Shaw
Barrister for Revising the Rules and Regulations of Savings' Banks: John Vincent Leach
Civil Engineers under "Main Road Act, 1857"
County of Middlesex: George Price Pennell
County of Surry: John Parry
County of Cornwall: Francis Dawson
Secretary: Walter L. Stewart
Crown Surveyors:
County of Middlesex: Roger Jones Swire
County of Surry: Thomas Harrison
County of Cornwall: William Russell Dunn
Commission Surveyors:
Kingston-
St. George's: Edward David Baugh
St. Ann's: Milbourne Joseph Griffiths
St. Ann's: John Henry Ridley
St. Andrew: William Buchanan
Manchester: James Long Windet
Edward Angell
St. Thomas-ye-Vale: John Herman Hall
St. James: John Manderson
William J. Morris
Richard Tabois
St. Catherine: William Power Tabois
County Inspectors of Works: D. D. Soares, Neil Malcolm
Island Chemist: Lewis Hoffman
Assistant to the Superintendent of the Island Geological Survey: James Gay Sawkins
NOTE: For other Offices and Officers, see Crown Office, Provost Marshal General's Office, Prisons' Departments, Light Houses, the different Parishes, Stipendiary Magistrates, etc.
LAW DEPARTMENT
The Judicial Establishment of Jamaica consists of the Court of Chancery, the Court of Ordinary, the Court of Vice-Admiralty, Vice-Admiralty Session, the Supreme Court of Judicature, the Circuit Courts, and Courts of Petty Sessions.
COURT OF CHANCERY
His Excellency the Governor is Chancellor, but he never sits nor interferes in any way with the Court. It is held generally 9 times a year, and is presided over by the Chief Justice, who is Vice-Chancellor. The jurisdiction and practice of this Court are nearly the same as the Courts of Chancery in England Appeals from its decisions are allowed direct to her Majesty in Council.
Vice-Chancellor: Hon. Sir Bryan Edwards, Knight
Registrar and Clerk of the Patents, Robert Russell
Clerk to the Registrar and Clerk of the Patents, James Malcolm Facey
Masters in Ordinary: Hon. Stephen Weise Mais, Charles Harvey
Masters Extraordinary:
Manchester: --
St. Mary: John Peter Bruce, Henry Rigg
St. Ann: Alexander F. Brown
County of Middlesex: *Alexander Geddes, James Wilson, Thomas Pierce Williams
County of Surry: Henry Hutchings, H. Powell, Alexander James Brymer, William Croft, George Bayly Clachar, *William Abrahams, Thomas Hendrick
County of Cornwall: John Robert Brown, Hon. Raynes Waite Smith, John Myers Cooper, John Cuff, Foster Davis, James Wilson, William Fowler, Robert William Allwood, Samah Gedelia Corinaldi, Elias S. Magnus
COURT OF ORDINARY
Usually meets on the first day of each Supreme Court, and also when summoned.
At this Court His Excellency the Governor always presides, and the Chief Justice, as Surrogate, generally sits with him. In this Court all Wills are proved, and Letters Testamentary granted, as well as Letters of Administration on the Personal Estate of persons dying intestate. By a recent enactment this Court is authorised to direct disputed questions of fact to be tried by a jury.
Clerk: Hon. Samuel Rennalls
NOTE: Under the 10 Vic. Cap. 44, Administration may be taken out in the Office of the Clerk of the Peace of the Parish, when under £50.
THE COURT OF VICE-ADMIRALTY
Tries offences against the Customs and Revenue Laws, and adjudicates on Vessels found engaged in the Slave Trade.
Judge and Commissary: The Hon. Sir Bryan Edwards, Knt.
Advocate: Joseph Stone Williams
Registrar: Edward Bancroft Lynch
Surrogates: George Symons Airey and Thomas Hendrick, Kingston; Wellesley Bourke, Montego Bay; Charles Harvey, St. Catherine.
Receiver-General and Comptroller of Droits: Henry Hutchings
Proctor for Receiver-General and Comptroller of Droits: Alexander Wells Aikman
Marshal and Sergeant-at-Mace: Henry Maxwell Hall
THE COURT OF ADMIRALTY SESSIONS
Meets when summoned, for the hearing and determination of criminal offences committed on the high seas. The Common Law Courts of the Island have nor concurrent jurisdiction to dispose of such offences.
Clerk of Arraigns: Edward Bancroft Lynch
Crier: Abraham Vaz
SUPREME COURT OF JUDICATURE
This Court is modeled after, and has all the powers, jurisdiction, and authority in Jamaica that are exercised by the Court of Queen's Bench in England. In the Supreme Court must originate all civil proceedings beyond the jurisdiction of Justices of the Peace, and from it all issues of fact are sent to the Circuit Courts for trial, and thence the proceedings are returned to and recorded in this Court. To it lies an appeal from any proceedings in the Circuit Courts, even in criminal cases.
Chief Justice of the Island, and Chief Judge of the Supreme Court: Hon. Sir Bryan Edwards, Knt.
Assistant Judges: Hons. Jasper Farmer Cargill, Edward Kemble, Allan Ker.
Clerk of the Supreme Court and Crown: William Thomas March
Chief Clerk: Charles Cheney Hamilton
NOTE: The offices held by the following gentlemen having been abolished by the "Judicial Amendment Act of 1855," they are entitled to receive annual pensions, viz., Sir Joshua Rowe, W. C. Macdougal, Charles Miller Farquharson, Mayo Short, Edward Chitty, Robert Dalzell Thompson, and Hon. Peter Moncrieffe.
THE CIRCUIT COURTS
For the purposes of these Courts the Island is divided into four Circuits, styled the Home, Surry, Cornwall, and Middlesex. At the Home Circuit Court of the Precincts of St. Catherine and Kingston, the Chief Justice presides, and each of the other Circuit Courts is presided over by one of the Assistant Judges.
At these Courts the several duties previously discharged by the Courts of Assize and Nisi Prius, of Quarter Sessions and of Appeal are performed.
The Clerk of the peace for the Parish or Precinct acts as the Clerk of the Circuit Court for his own Parish or Precinct, except that the Clerk of the Peach at Kingston is Clerk of the said Circuit Courts in all matters of civil jurisdiction. The Clerks of the Peace are to be required, in the absence of the Attorney-General, to conduct the prosecution of felonies and misdemeanors arising in their several parishes.
INSOLVENT DEBTORS COURT
The Circuit Courts held at Kingston, Spanish Town, and Montego Bay, adjudicate in all cases of Insolvency arising in the County in which these towns are respectively located.
Surry: Henry Hutchings
Middlesex: Peter Alexander Espeut
Cornwall: Andrew Carter
COURTS OF PETTY SESSIONS
The jurisdiction of these Courts extends to petty debts not exceeding £10 - to try, with the consent of the prisoner, cases of larceny, where the property stolen is of less value than 10s-to dispose of charges of larceny or embezzlement of property not exceeding £10 in value, when the prisoner pleads guilty. Any two Justices of the peace for the parish can form a Court of Petty Sessions therein.
CROWN OFFICE
Attorney-General: Hon. Alexander Heslop
Solicitor for the Crown: Alexander Wells Aikman
Clerk of the Supreme Court and Crown: William Thomas March
Chief Clerk: Charles Cheney Hamilton
BARRISTERS
(* Off the island
Do not practise)
*William Wyllis Mackeson
Robert Russell
*Mayow Short
Hon. Jasper Farmer Cargill
*Robert Dalzell Thompson
George Cunningham
Hon. Alexander Heslop
Findlater Roper
Hon Edward Kemble
Robert John Walcott
Joseph Stone Williams
John Vincent Leach
George Phillippo
ATTORNEYS-AT-LAW
*Thomas Farquhar Hill
*William Brooks King
Samuel Murphy
*James Whitehorne
Robert Cargill
John Nicol
George Barnett
William Whitehorne
John McPherson MacNeil
John Duff
John Robert Brown
Gilbert Shaw
*James Gray
John Gray
William Thomas March
James Minot
James Allwood
James Lunan
Alexander Wells Aikman
William Kemble
Charles Harvey
Edward Claver Smith
Henry John Kemble
William Wemyss Anderson
*Benjamin Walker
Matthew Smith Farquharson
Charles Hamilton Jackson
*William C. Prince
George Symons Airey
John Phillips
Edward Fray
Wellesley Bourke
Henry J. Dempster
William Robertson
Edward Angell
James Days
Stephen Cooke
Henry John Bicknell
John Bristowe
*Samuel Swire Plues
John James Vidal
Henry Saunders
*Edmund Bourke
Augustus Devereux Preston
James Stewart Trench
Francis Robertson Lynch
William Andrews
Foster Davis
Hewitt Bernard
James Gayleard
Edmund Alcock
*Leonard Rowe Valpy
John Swaby Harrison
Thomas Hendrick
George Graham Stone
*Charles Moultree
Robert William Swan
James Wauchope Fisher
Solomon DaSilva Lindo
Alexander Mitchell
Edward Whitehouse Hitchins
Daniel Philip Nathan
Alexander Hibbert Phillips
Charles Braine
*William Bryan Aikman
Thomas Oughton
Edward Bancroft Lynch
Archibald Henry Drummond
Alexander Lake
Bernard Fitzgerald
Samuel Constantine Burke
Edward Whitehouse Lewis
Charles James Mowat
William Selwyn Gilbourne
Beckford Davis
Andrew Bogle Dignum
Alexander George Clerk
John Foster March
Henry Vendryes
James Daly Lewis
Arthur Levy
Philpots Brown
Thomas Lloyd Harvey
Richard John Downer
N.B.- All barristers and Attorneys admitted to practise in the Supreme Court are entitled to practise in every other Court of Law and Equity in the Island.
NAMES OF COMMISSIONERS appointed for taking affidavits, to be used in the Supreme and Circuit Courts, as registered in this office under the provisions of the 42 Geo. III, cap. 28, sec. 2.
MIDDLESEX
St. Catherine: *John Vincent Leach, James Philip Clerk, William Thomas March, Robert Raneford Jackson
St. John's: Joseph Reid, George Fraser
St. Dorothy: Thomas Ludford, William Gray, Henry Wolfe Benjamin.
St. Thomas in the Vale: James Heighington, Hiam Barrow, Edward Claver Smith
Clarendon: Francis Lowe, Rowland Israell, Jacob Jacob Sanguinetti, Henry Harris
Vere: Daniel Callaghan, Thomas Pierce Williams
Manchester: Jacob Delapenha, Simon Bonitto, Charles Augustus Sanford
St. Mary: John Matheson, Alexander Fairweather, Henry Rigg, Theodore Augustus Geoghegan
St. Ann: Edward McCaw, Richard Carter, Solomon DaSilva Lindo, James Wilson, David Archer, John Peter Bruce, John Adams Gray
SURRY
Kingston: *Frederick Ward, John Phillips, Henry Hutchings, Matthew Mattos, William Andrews, David Deleon, Thomas Hendrick, John Vincent Leach, Henry Matthew Hall, Arthur Abrahams
St. Andrew: John Rider Brice
Port Royal: Peter John Ferron
St. Thomas in the East: George Codrington, Matthew Benjamin, Daniel Marchelleck
Portland: Alexander James Brymer, Richard William Sherwood, John Pugh Jones, David Bolt, Joseph Brough
St. George: Edward Skyers
Metcalfe: Frederick Charles Stanford, Henry Attwood Thompson, James Stewart
CORNWALL
St. Elizabeth: Raynes Waite Smith, Allan Kennedy, John Myers Cooper, John Calder, John Cuff, John William Leyden
Westmoreland: George Delisser, Foster Davis, Nicholas Clough, Edmund Alcock
Hanover: John Napier Dawes
St. James: James Fowler, George Delisser, Simon Magnus, jun., James Gray, William Fowler
Trelawny: *James Hamilton, George Levy Castle, James Stewart, John Lawrence Walcott, Michael Angelo Nunes, William Cooper, Robert William Swan, Elias S. Magnus
PROVOST-MARSHAL GENERAL'S OFFICE
Provost-Marshal General: John Augustus O'SullivanDEPUTY MARSHALS
For Kingston, St Andrew and Port Royal: Isaac Lawton, Kingston P.O.
For St. Catherine, St. John, St. Dorothy, St. Thomas in the Vale: David Jacob Soares, Spanish Town P.O.
For Clarendon, Vere and Manchester (in one district): Adam Copeland, Mandeville P.O.
For St. Elizabeth: Joseph M. Sailman, Goshen P.O.
For St. Ann and St. Mary: William Silvera, Gayle P.O.
For St. Thomas in the East and St. David: Edward Burrell, Morant Bay P.O.
For Portland, St. George, and Metcalfe: Isaac Silvera, Hope Bay, P.O.
For Westmoreland and Hanover, St. James and Trelawny: Michael Angelo Nunes, Falmouth P.O.
SEARCH THIS SITE
GO TO:
Help - Frequently Asked Questions
Jamaica Almanacs Slave-owners, Civil & Military officers, Magistrates etc.
Items in the Samples Directory
Items in the Members Directory
Transcriptions from Registers and Wills (Church of England, Dissenters, Civil Registration)
Jamaican Roman Catholic Church Registers - transcriptions
Jamaican Methodist Baptisms - transcriptions
Jewish births marriages deaths - transcriptions